You are here

Господари Интернета - промена у управљању

03. 04. 2014.

Fadi Chehade, председник и CEO ICANN-а, отвара 49. састанак ове организације. Фото: phys.org

Одлуком коју је NTIA - Национална администрација за телекомуникације и информације (агенција Министарства трговине САД) донела у првој половини марта, започета је кључна фаза глобализације у управљању Интернетом, у којој он престаје да буде под контролом САД.

Управљање DNS системом на интернету, као централизованим системом који обједињује глобалну мрежу и омогућава њено функционисање, врши ICANN (Интернет корпорација за додељене називе и бројеве). DNS систем повезује називе (као што је нпр. google.com) и нумеричке IP адресе (као што је нпр. 173.194.70.103), омогућавајући корисницима Интернета да до садржаја долазе користећи текстуалне ознаке (називе домена) уместо IP бројева.

Техничко одржавање DNS система, унос и измену података о називима интернет домена највишег нивоа (као што су .COM, .RS и бројни други) врши Интернет управа за додељене бројеве (IANA) као део ICANN-а, по уговору и под надзором NTIA, односно Министарства трговине САД. С обзиром на то да тај уговор истиче у септембру 2015. године, министарство је објавило одлуку о покретању процеса којим ће његова надзорна улога прећи на неко друго глобално, не-државно тело. Ова одлука је израз поверења у ICANN али и почетак нове фазе у којој управљање основним системима Интернета не надзиру више САД већ глобална интернет заједница.

Тим поводом ICANN је покренуо глобални процес консултација о томе како нови „мултистејкхолдерски“ систем управљања Интернетом треба да изгледа. Позване су све заинтересоване стране попут регистара интернет домена, продаваца назива интернет домена, организација које додељују IP бројеве, представника држава, невладиних и академских организација, компанија, регионалних и међународних организација, власника интелектуалне својине и уопште свих заинтересованих корисника Интернета, да се укључе и дају свој допринос овом процесу. 

Имајући у виду глобалну природу Интернета и велику заинтересованост моћних држава и индустријских играча за ову тему, исход овог процеса врло је неизвестан, па се може рећи да је пред нама врло занимљив период када је управљање Интернетом у питању. Овај догађај има посебан значај у светлу кризе поверења у управљање Интернетом и водећу улогу САД, након избијања афере Сноуден и разоткривања америчких програма глобалног надгледања.

Панел дискусија "Господари Интернета - промена у управљању"

Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС) је активно укључен у рад ICANN-а и у оквиру својих активности ће редовно пратити и обавештавати ширу јавност о овој теми.

Овим поводом РНИДС 10. априла 2014. године организује панел дискусију под називом "Господари Интернета - промена у управљању" како би се шира јавност упознала а домаћа Интернет заједница подстакла на укључивање у овај глобални консултативни процес. Дискусија се одржава у просторијама Центра за промоцију науке (Кнеза Михаила бр. 5) са почетком у 11 часова.

Говорници:

  • Данко Јевтовић, директор РНИДС-а
  • Владмир Радуновић, координатор едукативних и тренинг програма е-Дипломатије у Дипло фондацији
  • Марко Ђорђевић, програмер и активиста српског огранка организације Internet Society (ISOC)
  • Милан Јанковић, директор Републичке агенције за електронске комуникације (РАТЕЛ)
  • Модератор: Слободан Марковић, саветник за ИКТ политике и односе са Интернет заједницом у РНИДС-у. 

Објашњења појмова:

Интернет корпорација за додељене називе и бројеве (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - ICANN) је организација одговорна је за руковођење глобалном структуром Интернета, која се састоји од IP адреса, назива домена (gTLD и ccTLD) и главних DNS сервера. Више на: www.icann.org

Интернет управа за додељене бројеве (Internet Assigned Numbers Authority - IANA) делује под окриљем ICANN-а и одговорна је за координацију кључних елемената функционисања Интернета: DNS Root Zone, IP адресе, AS бројеви и регистри интернет протокола. Више на: www.iana.org

Национална администрација за телекомуникације и информације (National Telecommunications and Information Administration - NTIA) је агенција Министарства трговине САД задужена за управљање телекомуникацијама и информацијама. Више на: www.ntia.doc.gov

Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС) је стручна, невладина и недобитна Фондација образована ради управљања националним интернет доменима .RS и .СРБ, тако да се остварује општи интерес свих грађана Србије. Више на: www.rnids.rs

DNS систем (систем назива интернет домена)DNS систем повезује називе (као што је нпр. google.com) и нумеричке IP адресе (као што је нпр. 173.194.70.103), омогућавајући корисницима Интернета да до садржаја долазе користећи текстуалне ознаке (називе домена) уместо IP бројева. DNS систем се састоји од основних сервера, сервера домена највишег нивоа (TLD) и великог броја DNS сервера који се налазе широм света.