You are here

Održana promocija zbornika „Intelektualna svojina u digitalno doba“ i predstavljen Sporazum o saradnji

30. 01. 2020.

Promocija zbornika prilagođenih studentskih master radova „Intelektualna svojina u digitalno doba“, čiju je izradu podržala Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) održana je 29. januara na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Zbornik je dostupan za preuzimanje na sajtu RNIDS-a i Pravnog fakulteta.

RNIDS i Pravni fakultet potpisali su Sporazum o saradnji, a Zbornik je prva publikacija objavljena po potpisivanju sporazuma, rekao je dekan Pravnog fakulteta prof. dr Zoran Mirković. Istakao je da RNIDS i Pravni fakultet sarađuju više nego uspešno više od deset godina. Predsednik Upravnog odbora RNIDS-a, Zoran Perović, izrazio je zadovoljstvo zbog kontinuirane saradnje i rekao da je RNIDS-u, uzimajući u obzir multistejkholder karakter Fondacije, izuzetno važna dugogodišnja podrška i partnerstvo kakvo pruža Pravni fakultet. Kako internet ulazi u sve pore društva, tako se saradnja sa univerzitetima i fakultetima širi, istakao je Zoran Perović.

Prof. dr Dušan Popović, urednik Zbornika, objasnio je da je najveći izazov bio izabrati samo pet radova koji su postali deo publikacije. Kako je pomenuo, namerno je izabran njen digitalni vid s obzirom na teme Zbornika i delatnost pokrovitelja izdanja – RNIDS-a. Bar 60% tema master radova na master studijama prava intelektualne svojine povezano je sa internetom i studenti isporučuju izuzetno kvalitetan sadržaj, naglasio je Popović. Pohvalio je napore kolega koji su se u izabranim radovima uhvatili ukoštac sa vrlo izazovnim temama, kao što je veštačka inteligencija i blokčejn, i radove pisali u trenutku dok se te tehnologije zapravo razvijaju.

Na promociji su govorili autori radova predstavljenih u Zborniku.

Novak Vujičić govorio je o svom radu „Povreda autorskog i srodnih prava korišćenjem onlajn platformi za direktnu razmenu sadržaja između korisnika interneta“ i nastojanju da rasvetli korišćenje bit-torent sajtova u kontekstu kršenja autorskog prava u Srbiji, i konstatovao da su nove tehnologije često učinkovitije i brže u borbi za poštovanje autorskog prava od zakonskih mehanizama koji se retroaktivno uvode, navodeći kao primer legalne platforme za striming sadržaja.

Milica Žarkić autorka je rada „Sukob nadležnosti u sporovima radi naknade štete zbog povrede žiga na internetu“. Pomenula je kako je tokom studija bila izuzetno zainteresovana za temu žiga i konstatovala da je primena teritorijalnih normi u ovom segmentu u digitalnom dobu neučinkovita i neadekvatna.

„Razvoj veštačke inteligencije i autorsko pravo“ tema je rada Ane Ašković koju je intrigiralo kako pravno regulisati veštačku inteligenciju, a rad se bavi izazovima koje veštačka inteligencija postavlja ili može da postavi pred pravnike.

Odnosom autorskog prava i društvenih mreža bavio se Pavle Tasić u radu „Pravne posledice korišćenja tuđih autorskih dela na društvenim mrežama“, a posebno je govorio o Fejsbuku koji je uspostavio novi poslovni model, nov društveni odnos na koji pravo tek treba da odreaguje. 

Blokčejn tehnologija, odnosno tehnologija distribuiranog dnevnika, kako je objasnio autor rada „Blokčejn tehnologija i njen uticaj na autorsko pravo“, Srđan Dejanović, može pomoći u prevazilaženju izazova koji postoje u oblasti autorskog prava.

Sporazum potpisan sa Pravnim fakultetom podrazumeva saradnju u oblasti organizovanja i sprovođenja naučnih i stručnih skupova, edukativnih radionica, okruglih stolova, seminara i stručnih debata, a sporazum predviđa i održavanje tradicionalnih zajedničkih skupova, konferencije „Intelektualna svojina i internet“ i tribine „Internet dijalog“.

Foto: TwoTech.Solutions