You are here

Из угла локалног домаћина: RIPE 85 у Београду

31. 10. 2022.

Од 24. до 28. октобра, после седам година конференција RIPE одржана је у југоисточној Европи, а изабрани град био је Београд. Фондацији „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) и компанији SOX (Serbian Open Exchange) припала је част и одговорност да буду домаћини скупа и пруже сву потребну помоћ да би конференција протекла у најбољем реду.

Више од 500 стручњака који се баве различитим областима везаним за интернет регистровало се да уживо присуствује догађају, а више од 1.000 људи пратило је програм онлајн.

„Изузетно нам је драго што смо имали прилику да будемо локални партнер догађају који је изузетно значајан у нашој индустрији и организацији чији смо дугогодишњи члан. Поред размене знања и искустава, верујем да су посетиоци који су стигли са различитих крајева света могли да упознају и наш град у ком је највећи број њих боравио први пут,“ рекао је Дејан Ђукић, директор Фондације РНИДС.

На свечаном отварању добродошлицу заједници пожелели су Mirjam Kühne, председавајућа RIPE Community, као и Жарко Кецић, руководилац ИКТ сектора РНИДС-а и Ненад Крајновић, технички директор и суоснивач SOX-a, који су окупљенима пожелели не само да уживају у предстојећим предавањима и дискусијама, већ и у садржају који српска престоница може понудити.

Првог дана догађаја теме у фокусу биле су иницијатива MANRS (Mutually Agreed Norms for Routing Security), чији је циљ да пружи одговоре на најчешће претње у рутирању, као и интернет револуција у Србији током 90-их, тема о којој је одржао предавање и модерирао панел дискусију Слободан Марковић из UNDP-а. Другог дана следиле су занимљиве анализе и предавања о IXP-јевима (Internet Exchange Points) као и IPv6 адресама и њиховој примени током протекле деценије. Трећи дан је био „дан радних група“ па су се састале радне групе посвећене рутирању, адресним политикама, софтверу отвореног кода, IPv6 адресама, повезивању, а дан је закључен са дискусијама у радној групи посвећеној RIPE NCC сервисима. И наредног дана уследиле су дискусије радних група – посвећених борби против злоупотреба, DNS-у, IoT-у, бази података којом RIPE NCC управља. На састанку групе посвећене сарадњи било је речи о регулацији телекомуникационих услуга, безбедности рутирања, сплинтернету и фрагментацији као предмету за креирање политика. Током пленарног заседања направљен је осврт на достигнућа RIPE NCC током претходне две године, а дан је завршен сесијом о неговању различитости у техничким професијама и организацијама. Последњег дана скупа, пре свечаног затварања, одржан је низ предавања, а догађај је затворила Mirjam Kühne, која је истакла изузетну разноликост када је реч о земљама из којих су дошли посетиоци и изражен међународни карактер скупа.

Детаљан извештај са свих сесија, презентације, снимци и транскрипти доступни су на страници RIPE 85.

Домаћини су организовали за посетиоце скупа групне посете Музеју Николе Тесле, а одзив је био више него добар имајући у виду да су сви термини током два поподнева предвиђена за посету били попуњени.

На основу утисака и посетилаца и организатора конференције RIPE 85, лако је доћи до закључка да Београд, као и организације које послују у Београду и Србији, дају и даваће велики допринос техничкој и научној заједници коју окупља и заокупља тема садашњости и будућности интернета.