You are here

Одржана промоција зборника „Интелектуална својина у дигитално доба“ и представљен Споразум о сарадњи

30. 01. 2020.

Промоција зборника прилагођених студентских мастер радова „Интелeктуална свoјина у дигитално доба“, чију је израду подржала Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) одржана је 29. јануара на Правном факултету Универзитета у Београду. Зборник је доступан за преузимање на сајту РНИДС-а и Правног факултета.

РНИДС и Правни факултет потписали су Споразум о сарадњи, а Зборник је прва публикација објављена по потписивању споразума, рекао је декан Правног факултета проф. др Зоран Мирковић. Истакао је да РНИДС и Правни факултет сарађују више него успешно више од десет година. Председник Управног одбора РНИДС-а, Зоран Перовић, изразио је задовољство због континуиране сарадње и рекао да је РНИДС-у, узимајући у обзир мултистејкхолдер карактер Фондације, изузетно важна дугогодишња подршка и партнерство какво пружа Правни факултет. Како интернет улази у све поре друштва, тако се сарадња са универзитетима и факултетима шири, истакао је Зоран Перовић.

Проф. др Душан Поповић, уредник Зборника, објаснио је да је највећи изазов био изабрати само пет радова који су постали део публикације. Како је поменуо, намерно је изабран њен дигитални вид с обзиром на теме Зборника и делатност покровитеља издања – РНИДС-а. Бар 60% тема мастер радова на мастер студијама права интелектуалне својине повезано је са интернетом и студенти испоручују изузетно квалитетан садржај, нагласио је Поповић. Похвалио је напоре колега који су се у изабраним радовима ухватили укоштац са врло изазовним темама, као што је вештачка интелигенција и блокчејн, и радове писали у тренутку док се те технологије заправо развијају.

На промоцији су говорили аутори радова представљених у Зборнику.

Новак Вујичић говорио је о свом раду „Повреда ауторског и сродних права коришћењем онлајн платформи за директну размену садржаја између корисника интернета“ и настојању да расветли коришћење бит-торент сајтова у контексту кршења ауторског права у Србији, и констатовао да су нове технологије често учинковитије и брже у борби за поштовање ауторског права од законских механизама који се ретроактивно уводе, наводећи као пример легалне платформе за стриминг садржаја.

Милица Жаркић ауторка је рада „Сукоб надлежности у споровима ради накнаде штете због повреде жига на интернету“. Поменула је како је током студија била изузетно заинтересована за тему жига и констатовала да је примена територијалних норми у овом сегменту у дигиталном добу неучинковита и неадекватна.

„Развој вештачке интелигенције и ауторско право“ тема је рада Ане Ашковић коју је интригирало како правно регулисати вештачку интелигенцију, а рад се бави изазовима које вештачка интелигенција поставља или може да постави пред правнике.

Односом ауторског права и друштвених мрежа бавио се Павле Тасић у раду „Правне последице коришћења туђих ауторских дела на друштвеним мрежама“, а посебно је говорио о Фејсбуку који је успоставио нови пословни модел, нов друштвени однос на који право тек треба да одреагује. 

Блокчејн технологија, односно технологија дистрибуираног дневника, како је објаснио аутор рада „Блокчејн технологија и њен утицај на ауторско право“, Срђан Дејановић, може помоћи у превазилажењу изазова који постоје у области ауторског права.

Споразум потписан са Правним факултетом подразумева сарадњу у области организовања и спровођења научних и стручних скупова, едукативних радионица, округлих столова, семинара и стручних дебата, а споразум предвиђа и одржавање традиционалних заједничких скупова, конференције „Интелектуална својина и интернет“ и трибине „Интернет дијалог“.

Фото: TwoTech.Solutions