You are here

WHOIS хакатон: Како се праве WHOIS мобилне апликације?

10. 01. 2022.

У септембру 2021. Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) први пут је организовала хакатон, захваљујући сарадњи са компанијом Quantox Technology 

WHOIS хакатон организован је онлајн 25. и 26. септембра, а такмичило се 10 екипа које је жири одабрао међу пријављенима. Пред екипама се нашао задатак да током 48 сати програмирају мобилну апликацију која нуди одговоре о слободним или регистрованим називима домена у доменским просторима широм света, пре свега националним .rs и .срб доменским просторима, односно, апликацију која пружа WHOIS и DNS податке.

Реализацију хакатона подржао је ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), организација која управља глобалном адресном структуром интернета, односно, иницијатива Universal Acceptance Steeting Group,  основана са циљем да сви називи домена и имејл адресе на интернету буду подједнако третиране од стране софтверских апликација.

Зашто баш WHOIS хакатон

„Доменска тематика“ није нешто o чему млади програмери често размишљају. Доменима се евентуално баве када региструју назив домена за неки свој пројекат или лични сајт. Такво је бар искуство победника WHOIS хакатона, које потврђује претпоставку организатора – да „доменске теме” могу бити не само занимљиве учесницима, већ и да им могу пружити увид и сазнања о делу ИТ индустрије који није баш толико често у фокусу пажње. Циљ хакатона, поред тога да млади дивелопери покажу своја знања и да се током процеса забаве, био је и да упознају свет домена, и то не само његову ASCII страну, већ да сазнају да постоје и како функционишу интернационализовани називи домена. Сарадња са колегама из Quantox Technology била је више него драгоцена јер су и сами организовали догађај у чијем фокусу је било програмирање на ћирилици, а за комуникацију пројекта користили назив .срб домена – ћпп.срб.

Задатак

Пред учеснике хакатона постављен је следећи задатак – да направе мобилну апликацију (native/hybrid/pwa) за претрагу података о доменима. Функционалности које је апликација требало да пружа су WHOIS подаци (о регистранту, овлашћеном регистру, почетку и истеку регистрације назива домена), DNS подаци (o nameserver-има, IP адресама, DNS record-има), затим, корисницима је било потребно да се омогући да апликацију користе без регистрације и логовања, а да подаци буду сачувани на уређају на ком је инсталирана. Поред тога, требало је омогућити приступ историји претрага домена, а кликом на било коју ставку из историје покренути нову претрагу за тај назив домена. Исто тако, омогућити означавање домена као „омиљени”, преглед листе „омиљених”, могућност уклањања домена из „омиљених”. Кориснику је требало понудити опцију постављања аларма за истек регистрације назива домена и обавештавање о истеку избором имејл или push нотификације, аутоматско додавање у „омиљене” ако је за тај домен укључен аларм. Требало је понудити кориснички интерфејс на ћирилици и на латиници.

Задати доменски простори били су: .rs и .срб, .ru и .рф, .mk и .мкд, .org и .орг, .com, .ком, .net, .uk, .se.

Жири је оцењивао према следећим критеријумима: комплетност решења, релевантност решења (могућност реалне примене), UI/UX (дизајн и лакоћа коришћења апликације), квалитет кода (лакоћа одржавања), скалабилност (да ли апликација може да ради са реалним бројем корисника) и сама презентација решења.

Решење

Након 48 сати праћења рада и презентације решења 10 екипа, испоставило се да је жири који су чинили Петар Словић, директор иновација, Quantox Technology, Дамјан Томић, технички директор IT Biz Solutions и Душан Стојичевић, бивши копредседавајући групе за Универзалну прихватљивост (UASG) ICANN-a, имао и више него тежак задатак. Свих 10 екипа испоручило је сасвим функционалне апликације чији је квалитет кода био на завидном нивоу, имајући у виду да су рађене у врло кратком року од стране екипа са различитим степеном искуства (на хакатону је учествовала и једна средњошколска екипа). Свака екипа пројектном задатку приступила је на оригиналан начин и користила сасвим различите технологије.

Снимак представљања решења са хакатона доступан је на линку.

Међутим, одлука о победницима је морала да се донесе, а између прве три пласиране екипе одлучивале су нијансе. На првом месту нашла се екипа Redtech Zemare, коју чине програмери Милан Цупаћ, Жељко Лучић, Игор Стевановић, Андрија Јеленковић и Дамјан Денић. На другом месту пратила је екипа Comfortaby Dumb и чланови Давид Милинковић, Павле Пађин, Иван Јевтић, Михаило Трајковић, који су готово били раме уз раме са трећепласираном екипом Trošica која је окупила Јанка Ђурића, Наталију Остојић, Жељка Милојевића, Јанка Мирковића и Жељка Косовца.

Путем линка могуће је приступити победничким решењу на платформи Гитхаб.

Научене лекције

Шта се догађало иза кулиса, током 48 сати рада на апликацијама? Шта је био највећи изазов приликом рада на апликацији? Да ли је и колики изазов представљао рад са ћириличким доменима?

На ова, али и на питања како су сазнали за хакатон, зашто су се пријавили, шта су знали о доменима и DNS-у, шта о Универзалној прихватљивости (Universal Acceptance) пре, а шта знају након хакатона, одговарали су чланови победничке екипе, Redtech Zemare. Ово су искуства младих софтверских инжењера Милана Цупаћа, Жељка Лучића, Игора Стевановића, Андрије Јеленковића и Дамјана Денића.

 

Фото: РНИДС/TwoTech Solutions
Видео: TwoTech Solutions