You are here

Зашто су нам важни отворени подаци?

02. 11. 2016.

У оквиру Недеље парламентаризма, Центар за истраживање, транспарентност и одговорност (CRTA) и Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС), у сарадњи са Републичком дирекцијом за електронску управу (ДЕУ) и Програмом Уједињених нација за развој (UNDP), организују дискусију под називом „Зашто су нам важни отворени подаци?”. Скуп се одржава 9. новембра, од 12.00 до 14.00, у Хотелу „Москва“ (сала „Москва”) у Београду, Теразије 20.

О томе шта су то отворени подаци, чему служе, ко их користи и како могу да отворе нове развојне могућности за државу, предузетнике и грађане, говориће:

Душан Стојановић, директор Републичке дирекције за електронску управу, који ће говорити о стратешком оквиру за отварање података у Србији, активностима ДЕУ с тим у вези, као и o националном порталу отворених података, који ће бити пуштен у рад до краја новембра 2016.

Ирена Церовић, менаџерка Програма за реформу јавне управе у Програму Уједињених нација за развој, која ће представити глобалне и регионалне иницијативе у области отворених података, као и користи које институције могу да имају од отворених података и сарадње са заједницама које користе ове податке.

Др Ђорђе Кривокапић, директор за правне праксе у SHARE фондацији, који ће представити неопходан законски оквир за отварање података и досадашње активности Радне групе за отворене податке на том плану.

Раша Недељков, програмски менаџер у Центру за истраживање, транспарентност и одговорност, који ће говорити о конкретним примерима примене отворених података.

Филип Миленковић из Групе за анализу и креирање јавних политика, који ће говорити о значају отворених података за технолошке стартапе и најавити хакатон, који ће бити одржан од 11. до 13. новембра.

Милош Бошковић и Верољуб Арсић (чекамо потврду учешћа), народни посланици, који ће говорити о значају отворених података у раду Народне скупштине Републике Србије.

Модератор дискусије биће Слободан Марковић, саветник за ИКТ политике и односе са интернет заједницом у РНИДС-у.

Концепт отворених података односи се на скупове података који су јавно доступни у облику погодном за даљу рачунарску обраду, које свако може слободно да користи без ограничења, модификује, комбинује са подацима из других извора и даље дистрибуира. Јавне институције сакупљају и производе огромну количину различитих података, а обезбеђивањем њихове доступности у форми отворених података (без угрожавања поверљивости или приватности) они би се учинили доступни ширем кругу корисника, који би из њих могли да извлаче корисне анализе, праве визуелизације, да их комбинују са подацима из других извора, праве апликације које грађанима олакшавају живот и пословање итд. Излажењем у сусрет потребама грађана и привреде на овај начин, држава не само што би подстакла развој креативног бизниса и економије знања, већ би институције добиле драгоцене повратне информације и могле да унапреде квалитет сопствених података.

ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА: Недеља парламентаризма