You are here

Нелегална трговина: губитак и за потрошаче и за трговце

09. 12. 2021.

Предвиђа се да ће до 2023. године електронска трговина имати удео од 22% у укупној светској трговини, али уз раст е-трговине нужно је разматрати и тему нелегалне трговине на интернету, рекао је проф. др Марио Лукиновић, модератор конференције "Нелегална трговина на интернету" коју су ко-организовали Фондација “Регистар националног интернет домена Србије” (РНИДС) и Правни факултет Универзитета Унион 8. децембра.

Виртуелно окупљеној публици добродошлицу је пожелео декан Факултета, проф. др Небојша Шаркић, и директор Фондације РНИДС, Дејан Ђукић, који је истакао да онлајн конференције имају једну важну предност, а то је да лако и брзо могу да се укључе врхунски стручњаци из иностранства.

У уводном делу конференције говорио је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, Урош Кандић, који је указао на изузетан раст е-комерца од 2019. године у Србији. Говорећи како је у 2019. години забележено 7 милиона трансакција, у 2020. двоструко више – 14 милиона, док ће и у 2021. години и прошлогодишњи рекорд бити оборен, Кандић је истакао да експанзију е-трговине неизоставно прати и нелегална трговина на интернету. Нелегална трговина буја на друштвеним мрежама путем којих продају и нерегистровани трговци и путем којих се продаје кривотворена роба. Улаже се велики труд да се радом инспекцијских служби такве активности сузбију. Истакао је да е-трговину уређује више закона, међутим, да би потрошачи заштитили своја права потребно је да купују код регистрованих трговаца. Када је реч о нелегалној трговини, губе и потрошачи и трговци због активности нелојалне конкуренције.

У централном делу конференције говорили су правни експерти из иностранства, па је публика имала прилике да слуша излагање Оливере Меденице, equity partner, Dunnington Bartholow & Miller LLP, САД, која је говорила о искуствима у Сједињеним државама са кршењем права носилаца жига. Објаснила је да кршење права носилаца жига не подразумева само директно кршење одређеног актера, већ се посматра и шире, подразумева активности других страна које су омогућиле или допринеле кршењу, или имају однос као агенција или сличан са оним ко начини прекршај. Оливера је говорила о више релевантних случајева из праксе, какав је био спор бренда Tiffany и платформе eBay.

Проф. др Роберто Гарза Барбоса, професор Правног факултета Универзитета Tecnologico de Monterrey, Мексико, дао је изузетно занимљиву упоредноправну анализу о начину на који се третира и процесуира кршење ауторског права глобално, а како му приступају правни системи националних држава. Проблематика је објашњена кроз студије случаја и наступ великих међународних корпорација које су се суочиле са проблемом кршења њиховог ауторског права на интернету.

Од Дага Ајзенберга, адвоката и власника GigaLaw Firm, стручњака за право интернета, публика је чула врло занимљиво излагање о вансудском решавању доменских спорова. Објаснио је како функционише UDPR (Uniform Domain Name Dispute Resolution) механизам, говорио о проблемима које узрокују сајберсквотери и навео занимљиве примере из праксе. Закључио је да нико није безбедан када је реч о активностима сајберсквотера јер нападају компаније различитих величина и из различитих индустрија.

Уследила је панел дискусија током које су домаћи стручњаци одговарали на питања публике и разјашњавали недоумице о односу ауторског права, повреде жига и трговине на интернету. Говорили су Ненад Цвјетићанин, адвокатска канцеларија Цвјетићанин и партнери, Драган Милић, адвокатска канцеларија Милић, и Владимир Мареновић, адвокатска канцеларија Живко Мијатовић и партнери.

Снимак конференције доступан је на линку: