You are here

Одржано предавање „Big Data and Cyber Security“

30. 09. 2015.

На Факултету безбедности је 25. септембра одржано отворено предавање под називом  предавање „Big Data and Cyber Security“. Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) и Амбасада Сједињених Америчких Држава организовале су ово предавање у сарадњи са Факултетом безбедности, Студентском унијом ЕТФ-а и Савезом студената ПМФ-а.

Око 40 студената, ИТ стручњака и заинтересованих грађана имало је прилике да се упозна са концептом Big Data, сазна зашто је он важан за приватни и јавни сектор и како може да помогне у сузбијању савремених сајбер претњи.

Big Data је термин који означава велику количину необрађених и неструктуираних дигиталних података, који долазе из различитих извора и који се не могу анализирати уз помоћ традиционалних техника и алата. За њихову употребу, чување и управљање, потребни су савремени специјализовани софтвери о којима је на предавању говорио  Бранко Приметица, заменик директора компаније „EGlobalTech“. Он је истакао да су обим података, брзина њихове обраде и разноврсност, три основне одлике великих збирки података.

Са бржим развојем Интернета ствари (енг: Internet of Things), који омогућава повезивање ствари или физичких објеката на Интернет, Big Data концепт је посебно добио на значају. „Фрижидери нове генерације ће моћи да нам „јаве“ када смо остали без млека или неких других намирница, а то само повећава количину података које у неком тренутку треба да буду обрађене кроз специјализоване софтвере.“, рекао је Приметица.

Користећи се овим приступом многи градови и општине су успели да побољшају живот својих становника. Један од њих је и Чикаго, који је захваљујући својој SmartData платформи унапредио систем пружања услуга социјалне заштите. Ова платформа је потпуно бесплатно доступна на коришћење свим градовима на свету и организација која је развила је спремна да пружи подршку у њеној примени. Приметица је истакао да ово може бити значајан ресурс за Србију и изразио наду да ће јавни сектор и градске управе у Србији препознати ову шансу.

Ана Бадер, оснивач корпорације „International Cybersecurity Dialogue“, истакла је да су управљање подацима о личности, недостатак приватности и изложеност нашег „дитигалног отиска“ корпорацијама и фирмама које управљају системима и софтверима за анализу података, најчешће безбедносне претње када је Big Data концепт у питању. „Темељним планирањем, анализом могућих ризика и добрим управљањем, неке од ових безбедносних претњи могу бити унапред предвиђене и предупређене. Међусобна повезаност и сарадња различитих актера у оваквим ситуацијама од кључне је важности за решавање поменутих безбедносних претњи.“, закључила је Ана Бадер у свом излагању.

КОРИСНИ ЛИНКОВИ:

„Big Data Overview and Roadmap“ – презентација Бранка Приметице

„Big Data AND Cybersecurity: Multi Stakeholder Threats and Opportunities“ – презентација Ане Бадер

Chicago SmartData Platform: www.datasmart.ash.harvard.edu

Бeзбедност на Интернету: www.domen.rs/bezbednost-na-internetu