You are here

Гартнер брифинг 21. септембра у Београду

04. 09. 2012.

Гартнер 21. септембра, од 10.00 до 14.00 часова, организује брифинг у Београду, у хотелу Зира.

Домаћини брифинга су: Петар Кочовић, директор за Србију, Calisto Adriatic/Gartner и Иван Маглић, регионални директор, Gartner Adriatic/Calisto.

Основна предавања ће одржати истакнути Гартнер аналитичар John Mahoney: “Digital Convergence and the Internet of Everything” и “Shadow IT and The Skills Your Enterprise Needs”.

Виртуелни свет Интернета каквог смо до сада познавали, почиње да пушта корене у физички свет. Међусобно повезивање свега – информација, система, људи, места и ствари – никога не оставља равнодушним. Предузећима, владама, заједницама и појединцима пружа се могућност стварања иновативних вредности које до сада нисмо били у могућности да створимо. “Будите међу првима који ће их искористити" истиче John Mahoney, као тему бриефинга у Београду.

Али о чему се заправо ради? Од средине 90-их прошлог века, па до преласка у нови миленијум Интернет нам је служио као извор информација (Internet of Information), а истовремено смо развијали мрежу пословних и потрошачких апликација (Internet of Systems). Почетком 2000-их смо почели да се све интензивније дружимо кроз разне друштвене мреже (Internet of People). Ускоро и локације (јавна места и привредни садржаји) започињу да нуде информације о себи, својим тренутним активностима и учесницима, као и доступним услугама (Internet of Places). Од 2010. године све већи интерес побуђује интелигентно умрежавање паметних уређаја, робе широке потрошње и физичких добара (Internet of Things).

Готово свим стварима се може доделити IP адреса или могу упућивати на садржај или услугу на Интернету (нпр. путем 2D бар-кодова). Биљка може да јави да треба да се залије, производна опрема може сама да контролише своје стање и да закаже сервис, уређаји широке потрошње и аутомобили могу бити повезани – то све више није научна фантастика већ примери из праксе. Ова миграција у физички свет ће имати велики утицај на све врсте организација које поступно увиђају да комбинацијом ових различитих врста Интернета могу трансформисати пословање стварајући нове, знатно успешније и ефикасније пословне моделе. Али, тек се око 2015. године очекује конвергенција ових "различитих Интернета" у јединствени "Интернет свега" (Internet of Everything).

Гартнер процењује да је у 2011. години мање од 30 посто ИТ директора било одговорно за целокупну технологију предузећа. Многи успешни ИТ директори увиђају да нове технологије које преплављују њихову организацију, а којима сами не управљају, а понекад и немају сазнања о њиховом постојању (тзв."ИТ у сенци"), не морају нужно да буду баласт, већ би се могле искористити како би се остварила конкурентска предност. Уколико се правилно поставе, управо би ИТ директори могли бити кормилари промена и раста организације.

На бриефинг су позивани ИТ директори и њихови помоћници, директори маркетинга и продаје, као и сви који имају значајну улогу у креирању стратегије и коришћења ИТ уређаја, софтвера и услуга које не контролише матична ИТ организација, као и запослене у људским ресурсима, као споне између ИТ организације и осталих пословних сегмената у циљу бољег управљања "ИТ-ем у сенци".

Пошто је број места ограничен, заинтересовани треба благовремено да резервишу места на: petar.kocovic[at]gartner.com

Извор: ИКТ Билтен бр. 264