You are here

Годишњица .срб домена - РНИДС поклања ћириличке фонтове Етар РНИДС

17. 01. 2023.

Поводом обележавања једанаесте годишњице од почетка регистрације домена .срб, Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) поклониће корисницима интернета још једно ново ћириличко писмо намењено екранском приказу – Етар РНИДС. Ово је четврта фамилија фонтова коју РНИДС поклања, а која је креирана у сарадњи са организацијом Типометар.

Нови фонтови биће представљени 26. јануара, а њихово представљање и сесију која следи под називом „Српски језик и вештачка интелигенција“ можете пратити на Јутјуб каналу РНИДС-а од 11 сати. Након догађаја, фонтови Етар РНИДС биће доступни за бесплатно преузимање на веб-сајту РНИДС-а.

Етар РНИДС

Етар РНИДС је сансерифно писмо сведене конструкције и неутралног израза. Припада групи гротескних писама која се данас често користе, како у штампи тако и на вебу. Због својих меких детаља, закривљених потеза, као и благих усека, добија мекоћу и карактер који ово типографско писмо одваја од стандардне форме гротескних писама. Усеци му пружају бољу читљивост у ситном тексту, као и богатији и занимљивији утисак у крупном плану. Неутралност сензибилитета фонта пружа могућност за широку употребу у најразличитијим контекстима. Усправне и курзивне верзије фонтова биће доступне у regular и bold тежини. Курзив је карактеристичан по томе што има форме слова које одговарају српском начину писања курзива, поготово у словима т, ш, п, г.

Аутор писма Етар РНИДС је Петар Стошић. Петар је рођен 1996. године у Врању. Факултет примењених уметности уписује 2016. на одсеку графички дизајн. Након завршетка основних студија уписује мастер на истом на факултету, уже се опредељује за дизајн публикација и типографских писама. У току мастер студија један семестар проводи у Немачкој на Факултету за дизајн у Билефелду. Активно се бави графичким дизајном, а тренутно ради у београдском дизајн студију Метаклиника. 

Српски језик и вештачка интелигенција

Како употреба вештачке интелигенције може олакшати коришћење интернета на различитим језицима и писмима и учинити интернет приступачнијим корисницима с различитим потребама? Како унапредити пословне процесе и корисничко искуство употребом говорног, природног језика који обради машина? Која је улога вештачке интелигенције у очувању језичке баштине? Каква је будућност српског језика у дигиталној ери и у „процесору“ вештачке интелигенције?

Ово су само нека од питања на која ће покушати да понуде одговоре саговорници Слободана Марковића, саветника за дигиталне технологије у Програму УН за развоју и модератора сесије која следи. У уводу сесије Слободан ће говорити и о пројекту COMtext којим се жели убрзати развој рачунарске обраде природног језика (NLP) и омогућити даљи развој отворених ресурса и алата који ће бити стављени на слободно располагање. Број оваквих ресурса за српски језик је веома ограничен, делимично су доступни, често под врло ограниченим условима, или су развијани за специфичне научно-истраживачке сврхе. Амбиција пројекта је да помогне ИТ компанијама и стартапима који развијају NLP решења за српски језик, као и широј пословној заједници уз дугорочни циљ очувања српског језика у дигиталној ери.

Следи разговор са Даном Лудвигом, менаџерком екстерних комуникација у летонском регистру домена (.lv) који је помоћу вештачке интелигенције израдио алат који нуди алтернативне називе домена приближније говорном језику.

У наставку Слободан разговара са Весном Рехнер, из компаније Алфанум која се годинама бави развојем савремених говорних технологија и проф. Владом Делићем са Факултета техничких наука у Новом Саду о потенцијалима српског језика у дигиталној ери.

Рођендански поклони корисницима интернета

Желећи да оснажи употребу ћириличког писама на интернету, РНИДС годинама корисницима интернета поклања важан ресурс за креирање садржаја – фонтове ћириличког писма посебно дизајниране за приказ на екрану, у дигиталним форматима, али и у штампи. До сада су поклоњена три писма – Ареал РНИДС, Орто РНИДС и Лингва РНИДС која корисници могу да преузму на следећем линку.

Регистрација домена .срб почела је 27. јануара 2012. године. До данас су готово све земље у којима се користи ћириличко писмо омогућиле регистрацију назива домена и на ћирилици, међутим .срб је други ћирилички национални интернет домен највишег нивоа (ccTLD) на свету.