You are here

Панел дискусија „Спамовање лудом радовање“

14. 10. 2016.

Ове године Фондација "Регистар националног интернет домена Србије" (РНИДС), у оквиру "Европског месеца сајбер безбедности", 20. октобра, од 11.00, организује панел дискусију под називом „Спамовање лудом радовање“, у Музеју науке и технике, који је суорганизатор скупа, Скендербегова 51, Београд.

Свакодневно наше електронске сандучиће засипају нежељене рекламне и друге поруке, али и поруке са много опаснијим садржајем, као део великог спамерског пакета противзаконитог понашања на Интернету. Спамовање је озбиљна и сложена друштвена појава коју ће учесници ове панел дискусије покушати да сагледају кроз све њене аспекте: законски, безбедносни, маркетиншки и едукативни. Дефиниција спама каже да су то незатражене масовне поруке, без обзира на њихов садржај, и да је спамовање питање сагласности примаоца и начина слања, а не питање садржаја поруке. У Србији је честа недозвољена пословна пракса појединих фирми и организација да грађане, супротно одредбама чак четири закона, узнемиравају убацивањем нежељене поште у поштанске сандучиће, слањем нежељених порука е-поштом или SMS-ом и нежељеним позивањем на фиксни или мобилни телефон.

Модераторка панел дискусије „Спамовање лудом радовање“ је Јелена Ожеговић, сарадница за маркетинг и комуникације у РНИДС-у, а учесници су пет домаћих стручњака и гост из Словеније, Горазд Божич, директор SI-CERT-а, као уводничар. Он ће говорити о словеначким искуствима везаним за спам, о томе да ли постоји "добар" и "лош" спам, какви су трошкови свакодневног спамовања, да ли треба да се спам прогања законским мерама или је то већ изгубљени рат?

Јован Шикања, администратор за безбедност компаније „Лимундо“, говориће о опасним облицима спамовања, када се е-поштом масовно шаљу злонамерни програми (вируси, малвер, рансомвер...), као и о интернет преварама – од чувене Нигеријске до фишинга.

Жарко Птичек, ИТ правник из компаније „Птичек“, даће преглед прописа који третирају слање нежељених порука, објасниће како маркетиншки наступ ускладити са прописима, како се законито обрађују подаци о личности и који поступци стоје на располагању онима који сматрају да су им права повређена.

Бошко Радивојевић, суоснивач компаније „Mainstream“, говориће о техничким аспектима спамовања из угла интернет провајдера и о чему све корисници сервера за слање е-поште треба да воде рачуна при масовном слању порука. 

Владан Бабић, главни специјалиста за мрежну и информациону безбедност у Центру за реаговање на нападе на информациони систем МУП-а Србије, објасниће разлоге зашто се улаже у одбрану од спама и како да се просечан корисник Интернета заштити од злонамерног спамовања.

Бранко Вукомановић, креативни директор агенције „Трилениум“, говориће о маркетиншким аспектима масовног слања порука на дозвољен начин, о креирању садржаја и дизајнирању порука е-поште и праћењу успешности таквих кампања.