You are here

Победнице такмичења „Осуди дискриминацију” студенткиње Правног факултета у Нишу

14. 12. 2023.

Фондација „Регистар националног интернет домена Србије” (РНИДС) по други пут је подржала такмичење „Осуди дискриминацију”, симулацију суђења из области заштите од дискриминације, коју организује Канцеларија Повереника за заштиту равноправности. Такмичење, једино овог типа на тему дискриминације у Европи, које је утицало на појаву сличних такмичења у региону, одржано је јубиларни, десети пут. Овог пута победу је однела екипа Правног факултета Универзитета у Нишу коју су чиниле студенткиње: Сања Милић, Душица Лазић, која је добила и награду за најбољу говорницу на такмичењу, и Ленка Секулић. Студенткиња и студент Правног факултета Универзитета у Новом Саду, Јелена Младеновић и Марко Мајер, чинили су другу екипу која се нашла у финалу такмичења и освојили друго место.

Ове године тема такмичења била је дискриминација по основу oсуђиваности приликом процеса регрутације за радну позицију услед информације старе више од 10 година, до које је потенцијални послодавац, у фиктивном случају, дошао путем интернет претраге, иако је оштећени од претраживача тражио „право на заборав”. Такмичарке и такмичари, студенти правних факултета различитих универзитета у Србији, имали су задатак да израде тужбу и одговор на тужбу, а током финала 13. децембра симулирали су расправу на рочишту.

Две првопласиране екипе имале су задатак да пред судским већем изнесу аргументе и с позиције тужиоца и с позиције одбране. Чланови већа током финала били су: Боса Ненадић, некадашња председница Уставног суда, Вида Петровић Шкеро, некадашња председница Врховног суда, Тијана Шурлан, судија Уставног суда, Дејан Ђукић, директор Фондације РНИДС, и судија Небојша Ђуричић.

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, приликом проглашења победника обратила се такмичарима и рекла како је само такмичење и задатак који се пред њима нашао показатељ колико је тешко помирити питања морала, правде и правичности, како није лако одлучивати о људским судбинама, па су такмичари могли из прве руке да оцене колико је заправо тешко судити и пресудити. Нагласила је да не постоји мање или више важно људско право за сваког појединца, те да правда ни у Србији ни глобално не сме да буде селективна. Упозорила је да се у свету растрзаном сукобима и кризама стране врло лако заузимају, а да те стране одређују став да неке жртве буду веће или мање од других. Указала је на значај сарадње са РНИДС-ом, имајући у виду свепрожимајући утицај интернета и чињеницу да је и дигитално поље такође поприште дискриминације.

Симулација суђења (Moot Court) из области заштите од дискриминације намењена је студентима и студенткињама права у Републици Србији и представља ваннаставне активности на припреми и одбрани правних случајева (задатог правног проблема) из области заштите од дискриминације. При реализацији пројекта примењена је методологија у међународној академској заједници позната под називом Moot Court, која је прилагођена околностима у којима се пројекат реализује.

Специфични циљ пројекта јесте изградња капацитета будућих правника, студенткиња и студената  правних факултета у Републици Србији, за заштиту од дискриминације кроз упознавање правних механизама и стицање вештине излагања правне аргументације, учешћем у симулацији суђења у области заштите од дискриминације.