You are here

Одржан четврти Бизнис клуб са NiCAT-ом

05. 12. 2023.

Привредници које окупља Нишки кластер напредних технологија (NiCAT) присуствовали су 1. децембра у вечерњим часовима четвртом Бизнис клубу Фондације „Регистар националног интернет домена Србије” (РНИДС) и NiCAT-a. Упркос томе што је догађај организован петком, више од педесет представника организација чланица кластера, представника привреде и академских установа присуствовало је догађају у чијем су тематском фокусу биле промене у пословању које су, како локално тако и глобално, узроковале кризу у ИТ сектору, али и имплементација нових технологија и улазак нових генерација на тржиште рада током године коју приводимо крају.

Горан Младеновић, директор NiCAT-a, на почетку је истакао значај пословних окупљања овог типа, упоредивши их са рефлекторима који знањем шире светлост. Дијана Милутиновић из РНИДС-а захвалила је окупљенима на присуству још једном Бизнис клубу и интересовању да узму учешће у разговору који може послужити као смерница за предстојеће пословне одлуке.

Окупљени су имали прилике да слушају врло занимљиво излагање са прегршт савета и практичних примера које је одржао Алекс Паунић, предузетник који више од 30 година ради на тржишту Сједињених Америчких Држава, суоснивач компаније PreCog Security која послује у области сајбер безбедности и коменаџер Serbian Entrepreneurs групе и њеног огранка у Мајамију, у Флориди. Током предавања на тему „Како до првог, другог… стотог, хиљадитог клијента у Америци”, говорио је о потенцијалу које америчко тржиште нуди домаћим ИТ компанијама, начинима да се ухвате укоштац са озбиљном конкуренцијом на том тржишту и опцијама за превазилажење културолошких разлика, захтева дугих продајних циклуса итд.

У наставку програма уследио је више него занимљив панел у ком су учествовали Душан Стојичевић, директор маркетинга компаније Gransy и заменик председника Управног одбора РНИДС-а, Милан Ђорђевић, сувласник и CTO компаније Shindiri Studio, Мирољуб Бошковић, CBO компаније Ingsoftware, и Милош Новићевић, директор компаније Codeus. Током разговора који је модерирао Горан Младеновић, привредници су врло отворено говорили о турбуленцији коју је криза у ИТ сектору донела и њиховим компанијама, механизмима које су покренули и плановима које су имплементирали да би задржали континуитет и успех у пословању. Душан Стојичевић понудио је врло занимљиву перспективу изазова које геополитичке околности − како ратни сукоби тако и промене међународне легислативе − постављају пред пословање међународне хостинг компаније. И остали учесници панела говорили су о искуствима са својим клијентима услед геополитичких околности, а било је речи о томе како и које алате засноване на вештачкој интелигенцији користе у пословању и какав квалитет и изазов доноси све већа заступљеност такозване генерације Z у радној снази.

Публика у сали активно је учествовала у дискусији, те су предузетници делили своја запажања и искуства на наведене теме. Уследили су Б2Б састанци један на један, али и време за дружење и неформалан разговор окупљених.